Всяко дете се ражда с вродено предразположение за развитие на умението да говори. Речта, в неговото индивидуално развитие, следва собствен ход, които е разгледан подробно в предишните две публикации.
Допустимо е „избързване“ или „забавяне“ на някой от етапите, но прескачането е неблагоприятно. То би довело до неформиране на определени умения, който в следващ момент детето ще трябва да компенсира.
Родителите е добре да следят и да обръщат внимание на:
- предшестващите говора етапи;
- поява и развитие на речта;
- разбирането на чужда реч – от възрастен и от друго дете;
- комуникацията на детето с възрастен и с дете;
- игра, начин на игра и предпочитания на детето:
както и в следващ етап,
- формирането и развитието на умението за писане.
И тук възниква въпроса: „Кога е необходимо и добре да се обърнем към логопед?“
Посещението при логопед не е задължително да се свързва със започване на конкретна терапия.
Всеки родител, който има притеснения относно езиково-говорното развитие и комуникативните умения на своето дете би могъл да направи консултация с логопед.
Специалистът може да оцени правилно етапа на развитие на детето и да даде насоки за стимулиране и развитие съобразно конкретните дадености и индивидуални особености на всяко дете.
Ранното посещение на логопед би дало възможност за правилна преценка на езиково-говорното развитие на детето съобразно неговата възраст. При част от децата консултацията със специалист може да отхвърли хиляди ненужни съмнения и притеснения на родителите, а в случаите когато има необходимост речевото развитие може да бъде стимулирано най-напред в естествена среда, преди започване на логопедична терапия.
Раннната индентификация и започване на въздействие винаги е много по-ефективна и позволява по-лесно преодоляване на проблема.
Пълноценното формиране и развитие на устната реч до започване на училище е основна предпоставка за качественото усвояване на писменната реч.
Проблемите и нарушенията във формиране и развитие на писмената реч ще бъдат разгледани подробно и ще са тема на следващ материал.
Процесът на ограмотяване е продължителен и започва с постъпването в I-ви клас. Има деца, при които още първите няколко месеца се оказват особено затруднени и демотивиращи. Ако трудностите не отзвучават с напредване на ограмотяването, а се задълбочават, е добре да се направи консултация с логопед. Това дава възможност за ранна идентификация на проблема и изготвяне на правилна стратегия за преодоляването му, което в голяма степен позволява да се съхрани мотивацията на детето за учене и неговата добра самооценка.
Консултация с логопед е задължителна, ако детето в края на I-ви клас среща големи затруднения с писането, четенето и смятането, показва понижена самооценка и губи мотивация за учене.
Навременното установяване на конкретен проблем и започване на адекватна терапия винаги дават по–добър резултат. Те са превенция за възникване на по-леки или по тежки психо-емоционални проблеми у детето.